Bezpečnostní pohotovostní stavy

7. 9. 2022 | Survival

Už jste jistě v různých akčních a postapo filmech zaznamenali pojmy jako Alfa, Bravo, Charlie, Delta.
Dnes se podíváme co tyto výrazy znamenají. V jednoduchosti jde o bezpečnostní pohotovostní stavy používané v resortech obrany. Jsou seřazeny podle stupně o nejnižšího po nejvyšší, setkat se nimi můžete na viditelném místě u vstupu či vjezdu do areálů, budov a dozorčích orgánů. Při výjimečných situacích je třeba někde zaslechnete a tak se může hodit, když bude obeznámeni co který stupeň pohotovosti znamená.

Pohotovostní stav ALPHA

Tento stav se vyhlašuje jako všeobecná výstraha ke zvýšení úrovně bezpečnosti a připravenosti na vznik mimořádné události způsobené možnou teroristickou aktivitou. Rozsah a povaha hrozby nelze předpovídat a přijatá opatření musí být adekvátní okolnostem. Uvedený seznam opatření může být v případě nutnosti rozšířen o činnost plánovanou v pohotovostním stavu BRAVO. 

Pohotovostní stav BRAVO

Tento stav se vyhlašuje v návaznosti na předchozí události jestliže existuje zvýšená a více předvídatelná hrozba teroristické aktivity, přestože nebyl identifikován žádný konkrétní cíl. 

Pohotovostní stav CHARLIE

Tento stav se vyhlašuje, dojde-li k nějakému incidentu nebo jsou získány zpravodajské informace, které naznačují, že bezprostředně hrozí určitá forma teroristické aktivity. 

Pohotovostní stav DELTA

Tento stav je aplikován v bezprostřední oblasti, v níž došlo k teroristickému útoku, nebo jsou získány zpravodajské informace o tom, že teroristická akce proti specifické lokalitě je pravděpodobná. Normálně je tento pohotovostní stav vyhlašován jako místní výstraha. 

 

Doporučujeme k přečtení:

náš Newsletter

Pin It on Pinterest