Vliv hudby na fyzický výkon

20. 2. 2023 | Kondice

Hudba je součástí našeho života a může mít vliv na mnoho oblastí našeho fungování, včetně sportovního výkonu. Mnoho lidí poslouchá hudbu při cvičení a závodech, ať už jde o běhání, posilování nebo jiné aktivity. Ale jak hudba ovlivňuje naše sportovní výkony? V této krátké studii se podíváme na některé z nejnovějších výzkumů na toto téma.

Vliv hudby na psychiku a náladu

Hudba může ovlivnit naše psychické a emoční stavy, což může vést k vylepšení sportovního výkonu. Například studie provedená v roce 2012 ukázala, že poslouchání hudby při cvičení může zlepšit náladu a snížit pocit únavy. Podobně, výzkum z roku 2015 zjistil, že hudba může snížit úzkost a zlepšit pocit kontroly u sportovců.

Vliv hudby na tempo a rychlost

Hudba může také pomoci udržet tempo a rytmus, což může být klíčové pro vylepšení sportovního výkonu. Výzkum z roku 2017 ukázal, že poslouchání hudby s rychlostí odpovídající tempu kroku může vést ke zlepšení výkonu při běhu. Podobně, studie z roku 2018 zjistila, že poslouchání hudby s rychlostí odpovídající tempu při veslování může zlepšit výkon a snížit pocit únavy.

Vliv hudby na vnímání namáhání

Hudba může také změnit náš pocit namáhání během sportovní aktivity. Výzkum z roku 2013 ukázal, že poslouchání hudby může snížit vnímání únavy a bolesti během cvičení. To může vést k delšímu trvání aktivity a lepšímu sportovnímu výkonu.

Pár tipů na skladby, které mohou podpořit váš výkon

Existuje mnoho typů skladeb, které mohou pomoci při sportovním výkonu, ale výběr závisí na osobních preferencích a stylu tréninku. Níže jsou uvedeny některé populární skladby, které mohou pomoci při motivaci a zvýšení výkonu:

  1. „Eye of the Tiger“ od skupiny Survivor
  2. „Lose Yourself“ od Eminema
  3. „Can’t Hold Us“ od Macklemore & Ryan Lewis
  4. „Till I Collapse“ od Eminema
  5. „Remember the Name“ od Fort Minor
  6. „Stronger“ od Kanyeho Westa
  7. „Jump“ od Van Halen
  8. „Run the World (Girls)“ od Beyoncé
  9. „The Power“ od Snap!
  10. „Gonna Fly Now“ z filmu Rocky

To jen malá ukázka, berte prosím v úvahu, že skutečně záleží na osobních preferencích a stylu tréninku, která skladba vám nejvíce pomůže při zvyšování motivace a výkonu.

Závěr

Hudba může mít pozitivní vliv na naše sportovní výkony. Může zlepšit náladu a snížit úzkost, udržet tempo a rytmus a změnit naše vnímání namáhání během sportovní aktivity. Zároveň se však může stát, že hudba bude pro některé sportovce rušivým faktorem. Protože každ

Doporučujeme k přečtení:

náš Newsletter

Pin It on Pinterest